pupidu

malé ženské pelemele

Architektura a bydlení

Posledni komentare
10.11.2020 10:30:37: Díky za článek, souhlasím s tím že s přírodou by se mělo soužit a ne ji ničit jako třeba někam do ba...

obýváček

bydlení 3.jpg

Centre Pompidou Méty

Metz.jpg

obýváček

bydlení 2.jpg

Růžový sad a Květnice

tichá zákoutí v Květ

Růžový sad neboli rozarium o výměře 5,6 ha se rozkládá na náhorní plošině vrchu Petřína a je ohraničen obvodovou zdí barokního opevnění města ze 17. - 18. st. podle projektu Innocenta Contiho a Hladovou zdí z let 1360 - 62. V roce 1932 - 1934 vzniklo rozarium jako nejmladší petřínská zahradní úprava na místě dříve vojenských pozemků podle projektu arch. J. Kumpána. Růžový sad má tři části: rozárium ve tvaru otevřeného vějíře, rozárium kruhové a parterový prostor se stříhanými habrovými stěnami. Park zdobí sousoší Rozum a cit od Ladislava Šalouna. V letech 1935 - 37 vznikla na baště č. 4 již na druhé straně zdi tzv. Květnice - trvalková zahrada podle návrhu arch. Z. Profouse. Na navážku o ploše 1600 m2 zde bylo vysazeno přes 3 000 trvalek a cibulovin. Květnice je ozdobena jezírkem se sochami Vodníka a Rusalky od ak. sochaře Viléma Amorta.

Statek Cibulka byl podle squatterů již od 90. let centrem alternativní kultury. Loni se pokusila o jeho oživění skupina mladých lidí, která připravovala v objektu se souhlasem majitele kulturní projekty. Jejich záměr ale ukončila policie.
1  
2  
3  
4  
 
Chercher la femme.