pupidu

malé ženské pelemele

Astronomie, astrologie

bubliny v srdci Mléčné dráhy

bubliny záření gama

Původem bublin si nejsme jisti,“ přiznal objevitel dříve nepozorovaného jevu Doug Finkbeiner, astronom z Harvard-Smithsonianova střediska pro astrofyziku. Stáří „bublin“ v článku pro Astrophysical Journal odhadl na milióny let.

Obě bubliny představují záření o obrovské energii, která je podle Finkbeinera srovnatelná s explozí sta tisíc supernov. Obě bubliny dohromady mají na výšku 50 000 světelných let, což je přibližně polovina průměru Mléčné dráhy.

Paprsky gama detekovali dříve i jiní astronomové, ale vždy jen jako částečný jev, který považovali za součást pozadí v celé galaxii. Velikost a kompaktnost obou bublin, které vyzařují na vyšší energetické hladině než záření z jiných zdrojů, jim unikala.

Vědci odhadují, že tak obrovské záření mohl v centru galaxie způsobit jen výbuch černé díry, která je srovnatelná s hmotou čtyř miliónů sluncí. Tato monstra podle vědců pohlcují vše ve svém okolí, ale v určitém okamžiku se nasytí a vybuchnou.

Tycho de Brahe

Tycho Brahe.jpg

Tycho Brahe (někdy se také uvádí jméno Tycho de Brahe, je ale nepřesné, správně by bylo Tycho Brahe de Knudstrup) se narodil 14. prosince 1546 v dánském Knudstrupu. Byl šlechtického původu. Je znám jako významný astronom, nejpřesnější pozorovatel noční oblohy. Jeho pozorování byla překonána až v moderní době.
V roce 1572 například popsal výbuch supernovy v souhvězdí Kasiopea.
Pracoval pro dánského krále Fridricha II, který mu nechal vybudovat observatoř. Pak se s ním ale nepohodl a přijal nabídku na dvoře rakouského císaře Rudolfa II.
Brahe byl stoupencem hybridní teorie mezi teorií heliocentrickou a geocentrickou. Tvrdil, že kolem Země obíhají Slunce a Měsíc, všechny ostatní planety obíhají kolem Slunce.

 
Chercher la femme.