pupidu

malé ženské pelemele

Pinakotéka

Važ své myšlenky. Jsou počátkem tvých činů.

Bod obratu u rómských souputníků?

cigáni jdou do sebe.

sen jen sen jen sen

Jean Delville - L´ou

ftípeček

aaarenčín.gif

jednou

pro tebe.jpg

Stále se vracím do růžové zahrady. Až přijde náš pravý čas, budeme zde sedět na lavičce, vášnivě se líbat a vdechovat růžovou vůni .......  n e k o n e č n ě ...................................

Karel Appel_CoBrA

chlapeček s vozíčkem

* 1921 - †  2006, Holandsko
Holandský malíř, sochař, básník Karel Appel se narodil 25. dubna 1921 v Amsterdamu. Umění studoval v letech 1940 až 1943 na Rijksakademie van Beeldende Kunsten v Amsterdamu.

Později se přestěhoval do New Yorku, kde žil po většinu roku, když nepobýval ve Florencii.

Appel byl jedním z nejvýznamnějších členů hnutí Art Brut. Byl členem uměleckého hnutí CoBrA, jež bylo zformováno v roce 1948 skupinami umělců z Kodaně, Bruselu a Amsterdamu (COpenhagen, BRussels a Amsterdam). Hnutí CoBrA odmítlo abstrakci poválečného evropského malířství, které považovali za pasivní a neživotné. Místo toho se zcela obrátili a nechali se inspirovat dětskou malbou a mytologickými pověstmi. Nacházeli zalíbení v kombinování čisté energie, vyjádřené skrze divoké barvy a šílená témata, jak abstraktní, tak i figurativní, a upřednostňovali nalézání osobitého výrazu jakožto vyjádření podvědomí.

Barva na plátnech Karla Appela bývá aplikována charakteristickými silnými tahy štětce v hutných nánosech, kterými vytvářel tvrdý a brutální obraz. Appel v aktu nanášení barev nacházel jisté osvobození, které pro něj představovalo energii a spontaneitu s hlubší důležitostí v porovnání s racionalitou a designem. Anglický umělecký kritik Herbert Read napsal, že pohled na Appelovy obrazy dělá dojem „spirituálního tornáda, které po sobě zanechalo Appelovy obrazy“. Appel svým uměním vytvořil precedens, který byl následován mnoha evropskými i americkými malíři.
Sovovy mlýny, muzejní noc, 20.6.2009

dárek z Petřína

F_růže pro mou lásku

večerní cesty domů Kinského zahradami

Muzeion.jpg

1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
 
Chercher la femme.